Književni susret s piscem Jadrankom Bitencom
Autor: Vedran Šperanda, 10. 1. 2024.

U utorak, 9. siječnja, našu je školu posjetio poznati pisac za djecu i mlade Jadranko Bitenc. Jednostavnim i duhovitim rječnikom učenicima predmetne nastave (uglavnom „engleske smjene“) predstavio je svoje romane naglasivši kako je od ukupno devet objavljenih djela, čak osam posvetio djeci, dok je samo jedan roman napisao za odrasle. Susret su organizirali knjižničar Vedran Šperanda i nastavnica hrvatskog jezika Natalija Golovrški u suradnji s  izdavačkom kućom Alfa.

Pisac je pobliže predstavio romane Lana, godina mačke te Twist na bazenu, djela koja se čitaju za lektiru u 5. i 6. razredu. Iz piščeva izlaganja učenici su spoznali kako je roman Twist na bazenu autobiografski jer je u njemu pisac „prepisao svoje djetinjstvo“. No, naglasio je, svaku tešku životnu situaciju treba nastojati prevladati na pozitivan način – uz svoje prijatelje i bližnje te učeći/stječući nove spoznaje i radeći ono što volimo. Svoj prvi objavljeni roman s kriminalističkim zapletom Lana, godina mačke, koji je posvetio svojoj kćeri, također književnici, pisao je dvije godine. Učenici su sa svojim učiteljicama hrvatskog jezika Natalijom Golovrški, Sanelom Jurić i Bernardicom Domorad pozorno pratili izlaganje, a nakon uvodnog dijela, književnika su zasuli pitanjima o njegovom radu, djelima, ali i životu općenito.
Tako je književnik djeci otkrio svoju veliku ljubav prema čokoladi, koja mu je, u trenutcima dok piše, uz glazbu, neizostavna poslastica. Tijekom života imao je različite interese pa je tako radio kao nastavnik, knjižničar, novinar, a završio je i školu za vojnog pilota, no uvijek je ostao vjeran pisanoj riječi. Doznali su da književnik nikada nije pisao poeziju te da roman Lana godine mačke ima svoj nastavak u romanu Ljeto na koljenima, a roman Pyjama bluess nastavak je romana Twist na bazenu. Učenike je zanimalo čime se književnik bavi u slobodno vrijeme pa su tako otkrili njegovu ljubav prema putovanjima, ali i rekreativno bavljenje sportom, posebice tenisom i plivanjem.
Jednosatno druženje proteklo je brzo, u vedrom i živahnom tonu, a susret je završio zajedničkom fotografijom učenika s književnikom za trajnu uspomenu.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, knjižničar