FESTIVAL MATEMATIKE BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE
Autor: Vedran Šperanda, 19. 4. 2024.

Po osmi put, u petak 12. travnja 2024. godine, kao međuškolski projekt OŠ Ivana Gorana Kovačića i OŠ Mato Lovrak, održan je Festival matematike. Na Festivalu je sudjelovalo oko 130 učenika i njihovih mentora iz OŠ „Vladimir Nazor“, Adžamovci, OŠ „Matija Antun Relković“, Davor, OŠ Ante Starčevića, Rešetari, OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo, OŠ „Matija Gubec“, Cernik, OŠ „Antun Mihanović“, Nova Kapela-Batrina, OŠ Vladimir Nazor, Slavonski Brod i OŠ Dragutin Tadijanović, Slavonski Brod. Za sudionike natjecanja, kao dobrodošlicu, pripremljen je kratki prigodni program te ih je učiteljica matematike Zdenka Kuštrin uputila u učionice u kojima se odvijalo natjecanje. Dok su učenici rješavali zadatke ekipnog natjecanja, Alfina urednica za matematiku Tea Borković je s njihovim mentorima održala radionicu.

Zadatke natjecanja pripremili su učitelji matematike Tanja Špehar, Sven Lazić, Zdenka Kuštrin, Karlo Ivošević i Darija Mikića. Cilj je približiti matematiku učenicima te potaknuti međusobnu suradnju, kako učenika, tako i njihovih učitelja. Natjecanje se odvijalo kao ekipno i individualno. Ekipe „56“ činili su učenici petog i šestog razreda, a ekipe „78“ učenici sedmog i osmog razreda. Ekipno natjecanje trajalo je 90 minuta i sadržavalo je 45 zadataka, a individualno 60 minuta uz rješavanje 30 zadataka.  Svaki je zadatak imao ponuđene odgovore. Točan odgovor nosio je 6 bodova, netočan 0 bodova, a zadatak bez odgovora 2 boda. Time nitko nije imao, objavom rezultata, mali broj bodova natjecanja.

Rezultati natjecanja:

Ekipno „56“

1. mjesto, ekipa Pilići: Dora Orešković, Jan Milanović, Leon Eržić i Maša Vidović; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška
  2. mjesto, ekipa Ogledalce: L.B., P.I., E.T.; OŠ „Antun Mihanović“;  Nova Kapela-Batrina
  3. mjesto, ekipa Crni seljački sabor: Luka Curać, Bruno Janković, Bruno Gubić i Filip Kvakić; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

Ekipno „78“

1. mjesto, ekipa Ljubičice: Frano Lovrić, Roko Medved, Nika Trobić i Luna Gelenčir; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška
  2. mjesto, ekipa Kvadratne jednadžbe: Nikolina Isaković, David Salković, Marina Komljenović, Petra Grgić; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška
  3. mjesto, ekipa Matematičari: L.Š; L.S., M. G.,M.K.; OŠ Dragutin Tadijanović, Slavonski Brod

Rezultati pojedinačnog natjecanja:

1. mjesto:P.M. OŠ „Matija Antun Relković“, Davor

2. mjesto: Filip Kvakić, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

3. mjesto: B.P., OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška

1. mjesto: Jan Milanović; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

2. mjesto: Luka Curać; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

3. mjesto: Juran Andrijanić, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

1. mjesto: Marko Glavač; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

2. mjesto: L.Č.; OŠ Vladimir Nazor, Slavonski Brod

3. mjesto: E.Z.Š.;  OŠ Vladimir Nazor, Slavonski Brod

1.mjesto: David Salković; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

2. mjesto; Roko Medved; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

3. mjesto: Frano Lovrić; OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška

Hvala izdavačkoj kući Alfa na sponzorstvu poklona dobrodošlice za sve učenike i učitelje koji su došli na Festival, prigodnim nagradama za najuspješnije učenike i medaljama koje su im uručili. Hvala OŠ Ivana Gorana Kovačića na srdačnom dočeku i osiguranom prostoru za Festival matematike, svim učiteljima i učenicima koji su nam pomogli pri organizaciji i provođenju natjecanja. Hvala svim mentorima i učenicima koji su sudjelovali na ovom osmom Festivalu matematike Brodsko-posavske županije te ravnateljicama i ravnateljima, posebice OŠ Ivana Gorana Kovačića i OŠ Mato Lovrak.

Čestitamo najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima!

Vidimo se dogodine!

Organizacijski odbor: Zdenka Kuštrin i Darija Mikić