Medicinske sestre u gostima
Autor: Ivana Franić Galik, 18. 12. 2014.

16. prosinca 2014.g u prvim i trećim razredima  gošće su bile medicinske sestre Nikolina Ivaniš i Emica Pavić, djelatnice Školske ambulante.

U prvim razredima imale su predavanje i praktični rad na temu“ Pravilno pranje zubi po modelu“. Učenici prvih razreda već odavno redovito peru zube, a sada su naučili kako se pravilno peru zubi da bi im sačuvali zdravlje i bjelinu.

U trećim razredima predavanje je bilo na temu „Skrivene kalorije“. Naglasile su da prehrana ima ključnu ulogu i utjecaj na zdravlje tijekom cijelog života svakog pojedinca. Hrana koju jedemo mora biti u ravnoteži s tjelesnim potrebama za različitim hranjivim tvarima, odnosno naša prehrana mora sadržavati dovoljnu količinu kalorija, bjelančevina, ugljikohidrata, masti, vitamina i minerala.  U daljnjem predavanju su istaknule da naš organizam traži tekućinu i da je potrebno dnevno popiti pet čaša vode jer je voda najzdravije piće. Saznali smo da je za zdravlje naših kostiju  potrebno baviti se tjelesnom aktivnošću i piti dosta mlijeka jer mlijeko sadrži kalcij. Iz predavanja smo naučili da“ grickalice“ koje svi volimo npr. čips i kokice sadrže skrivene kalorije i da bi ih trebali izbjegavati. Od sokova najviše treba izbjegavati Coca-colu jer je štetna i uništava jetru.  Nutella i kečap sadrže previše šećera, a majoneza previše masnoće. Nutellu treba ponekad zamijeniti domaćim pekmezom, a  kečap iz prodavaonice domaćim kečapom.  Majonezu treba zamijeniti sa majonezom koja sadrži manje masnoće. Voćni jogurt sadrži puno kacija i šećera i najbolje ga je zamijeniti običnim jogurtom.

Na kraju sata djeca su dobila evaluacijske listiće i time provjerili koliko su od predavanja zapamtili.

Zajedno smo zaključili da skrivene kalorije nisu potrebne našem organizmu jer smo zagovornici zdravog života.

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: Irena Barić, učiteljica