Ljupinska dodjela Oscara
Autor: Irma Arbutina Đikić, 23. 3. 2015.

Članovi mlađe skupine Scenske družine ovaj su ponedjeljak, 23. ožujka 2015., dočekali nestrpljivo iščekujući rezultate glasovanja i dodjelu simbolične nagrade- Oscara 2015.

Baš kao i u stvarnom glumačkom svijetu, Oscar je malenim glumcima potvrda uspješnosti njihovih glumačkih sposobnosti, ali i onih lutkarskih. Naime, već početkom veljače započinju pripreme za njegovu dodjelu jer tada učenici doznaju koju priču dramatiziraju i režiraju. Posebno uzbuđenje vlada pri dodjeli uloga, a naročito onda kada maleni glumci postaju lutkari koji, ne samo da likovno osmišljavaju izgled lika kojega tumače, nego ga i izrađuju u obliku lutke ginjole koristeći glinamol i mnoštvo drugog materijala (vuna, tkanine, kutije za jaja, dugmad…). Kao pripomoć u izradi scenografije, uvijek  rado priskoče njihove starije kolege. Ni ove godine nije bilo drugačije pa im na tome zahvaljujemo!

Premijera ovogodišnje, vrlo uspješne, lutkarske predstave „Djed i repa“  bila je prošloga ponedjeljka, 16. ožujka. Improvizirano gledalište bilo je ispunjeno da posljednjega mjesta prijateljima koji su inače članovi Hortikulturne skupine i Tamburaša. Svoje malene kolege došli su i podržati neki članovi starije skupine Scenske družine. Nakon izvedbe uslijedilo je tajno glasovanje gledatelja i učitelja, ali i „struke“, tj. samih glumaca, koji su u neizvjesnosti bili tjedan dana.

„Ceremonija“ dodjele započela je improviziranom situacijskom igrom uloga  „na crvenom tepihu“. Baš u stilu pravog Oscara, glumci su odgovarali na pitanja „novinara“ i fotografirali se. Trenutci proglašenja bili su popraćeni gromoglasnim pljeskom i oduševljenjem.

Ovogodišnji dobitnici Oscara 2015. za najljepšu lutku su: Lana Tokić (1.mjesto), Ena Mičević (2.mjesto) te Valerija Banović i Marin Apanović (3.mjesto).

Posebnost ovogodišnjeg Oscara je u činjenici ponavljanja istih imena i pri glasovanju za najbolje glumce. Doduše, pridružilo im se i jedno novo ime-ime pripovjedača Patrika Ćorkovića. Dobitnici Oscara 2015. za najbolju glumu stoga su: Lana Tokić i Ena Mičević (1.mjesto), Marin Apanović i Patrik Ćorković (2.mjesto) te Valerija Banović (3.mjesto).

Sat Scenske družine završio je crtanjem prizora s „crvenog tepiha“, a izložba uradaka stavila je točku na kraj priče o ovogodišnjem ljupinskom Oscaru.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić, voditeljica Scenske družine