Dan sigurnijeg interneta 2020

Svake se godine drugoga dana drugoga tjedna drugoga mjeseca u svijetu obilježava Dan sigurnijeg interneta. Ove je godine to 11. veljače 2020. godine.

Vrijeme u kojem živimo je vrijeme medija, mobitela, računala koji su bez interneta nezamislivi.

Svjesni smo pozitivnih strana interneta: najbrže stignemo do najnovijih informacija, videoisječaka, glazbenih spotova, slušamo internetski radio, gledamo najnovije filmove i serije. Komuniciramo jednako dobro i s najbližim susjedom, kao i s rođacima i prijateljima u najudaljenijem kutku Zemljine kugle. Dopisujemo se istovremeno sa svim prijateljima iz razreda. Uživo pratimo rođendanske proslave, koncerte, šetnje urbanim sredinama i egzotičnim krajolicima. Fotografiju dalekog prijatelja dobivamo s razmakom od nekoliko sekundi. Povoljnije kupujemo na internetskim stranicama i koristimo popuste za online kupovinu. Kupujemo i avionske, autobusne i željezničke putničke karte, kino i kazališne ulaznice. Razmjenjujemo dokumente, tablice, prezentacije, videozapise i poboljšavamo svoju radnu učinkovitost. Internet nam pomaže razvijati i kreativnost. Proučavajući mnoštvo internetskih stranica, različite alate i aplikacije, stječemo i sami vještine stvaranja novih sadržaja. Internet nam služi i za učenje – omogućuje nam pristup digitalnim udžbenicima, edukativnim igrama i kvizovima, pretraživanje pouzdanih izvora.

Nažalost, svijet je to koji sa sobom donosi i brojne zamke, opasnosti i rizike, a plodno je tlo za razvoj novih oblika nasilja, zlostavljanja i govora mržnje.

O njima je potrebno čitati, učiti, poučavati i djecu i odrasle. Naša škola već 7 godina daje svoj doprinos stvaranju sigurnijeg online okruženja za učenike. Bili smo aktivni sudionici stvaranja školskog kurikuluma za sigurnost djece na internetu i autori digitalnih obrazovnih materijala za učenike, učitelje i roditelje. Njih koriste mnogi učitelji i djeca u Hrvatskoj. U ovome će tjednu sa svojim razrednicima učenici razgovarati o temama sigurnosti.

Sigurnijem internetu možemo svi doprinijeti. Roditelji i skrbnici  stvorit će sigurniji internet održavanjem otvorenog i iskrenog dijaloga sa svojom djecom o njihovom ponašanju na internetu, pomažući im pronaći i koristiti kvalitetne digitalne izvore, ali i nositi se s bilo kakvim nedoumicama ili problemima.

Učitelji i stručni djelatnici mogu pomoći kreirati bolji Internet tako što će djeci pružiti informatička znanja i vještine koja su potrebna u današnjem društvu, ali i dajući im priliku da koriste i kreiraju pozitivni sadržaj na internetu.

Djeca i mladi mogu pomoći kreirati bolji internet tako da poštuju ostale korisnike interneta, štite svoj ugled i ugled drugih, da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete, da zauzmu stav kao budući sudionici digitalnog doba.

Tijekom velikog odmora u holu škole prikazana je prigodna prezentacija koju je priredio knjižničar Vedran Šperanda i sam član našeg školskog tima u projektu Sigurnost djece na internetu. Razrednici su  satove razrednika tijekom tjedna posvetili sigurnijem internetu kroz različite aktivnosti.

Tekst: Natalija Golovrški, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti

Foto: Vedran Šperanda, knjižničar