Projekt – „Na putu odrastanja u vjeri“- A, što kažu naši roditelji?
Autor: Andrijana Petrović, 1. 3. 2022.

U sklopu vjeronaučnog projekta koji se ostvaruje između učenika OŠ Mate Lovraka, Nova Gradiška i OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica, održan je peti zajednički online susret na kojem smo prezentirali rezultate ankete provedene među roditeljima učenika.

Tijekom mjeseca veljače učenici su prikupljali razmišljanja i stavove svojih roditelja kako bi otkrili kolika je važnost vjere u njihovom životu i zašto je kršćanskoj obitelji važno odgajati dijete u vjeri. Ovim zadatkom željeli smo potaknuti mlade sedmaše da samostalno spoznaju je li vjera znanje, tradicija, skup moralnih načela ili osobni odnos sa živim Bogom.

Učenici su mogli vidjeti, na primjeru vlastitih roditelja i iskustva roditelja drugih učenika, koliko je kršćanska vjera važna za dobar, kvalitetan i ispunjen život.

Svojim roditeljima postavili su nekoliko pitanja, a njihove odgovore zabilježili su audio-zapisom.  Intervju s roditeljima obuhvatio je slijedeća pitanja: Zašto je vjera važna i koje mjesto zauzima u vašoj obitelji? Zašto ste željeli krstiti svoje dijete i odgajati ga u vjeri? Zašto je važna Prva sveta pričesti na putu djetetova odrastanja u vjeri? Kako se sakrament Prve svete pričesti odrazio na život vašeg djeteta?

Na zajedničkom online susretu, s velikim zanimanjem, poslušali smo pojedinačne odgovore roditelja popraćene fotografijama. Svojim iskrenim i otvorenim odgovorima posvjedočili su da žele odgajati svoju djecu u vjeri, stalo im je da njihova djeca prihvate vjeru kao dio života.

Sabrali smo odgovore u jedan zajednički intervju kako bi vam približili njihove stavove i razmišljanja.

Zašto je vjera važna i koje mjesto zauzima u vašoj obitelji?

Vjera je jako važna u našim obiteljima. Zbog nje primamo mnoge blagoslove u životu i na tome smo Bogu zahvalni. Vjera nam daje snagu i u teškim životnim situacijama jer nam je Bog tada nada i utjeha. On nikada ne napušta one koji se u njega pouzdaju i sve izvodi na dobro. Vjera je naša snaga, naša zaštita na putu kroz život. Bog je prava Istina, put i život.

Zašto ste željeli krstiti svoje dijete i odgajati ga u vjeri?

Krštenjem naša djeca postaju djeca Božja, čiste se od Istočnog grijeha i primaju najjaču zaštitu na putu kroz život. Krštenjem djeca postaju i članovi Crkve. Kada smo donijeli dijete na krštenje pokazali smo želju da naše dijete raste u vjeri jer Bog je velik i samo u njemu je spasenje.

Zašto je važna Prva sveta pričest na putu djetetova odrastanja u vjeri?

Sakrament Svete pričesti je učvršćenje veze između čovjeka i Boga. Tu je u najpotpunijem smislu prisutan Krist jer primamo njegovo tijelo i krv. Redovit odlazak na ispovijed i svetu misu snaga je i zaštita djetetu na putu kroz život. Želimo da dijete ima tu snagu koja će mu pomoći koračati kroz život.

Kako se sakrament Prve svete pričesti odrazio na život vašeg djeteta?

Sakrament Prve svete pričesti velika je prekretnica u životu svakog djeteta jer ga aktivno uključuje u slavljenje službe Božje. Dijete se time intenzivnije uključuje u vjerski život i jače se povezuje s Bogom. Velika je milost svakom čovjeku susret sa živim Kristom u svetoj pričesti pa smo sretni što je i naše dijete uronjeno u takvu milost.

Neki roditelji su naglasili kako su im obitelj i vjera podjednako važni i nalaze se jedno uz drugo, a da je Prva pričest bila potvrda odrastanja djeteta i odabira pravog puta.​ Vjera im je tako omogućila da vjeruju drugima i sebi, a krštenjem djeteta dali su mu temeljne ljudske i vjerske vrijednosti.​ Neki roditelji su smatrali kako je vjera ipak privatna stvar i bilo im je teško govoriti javno o ovoj temi, dok su drugi spremno govorili o svom iskustvu.​

Zahvaljujemo svim roditeljima koji  su izrazili svoje mišljenje i podijelili ga s nama jer time su nam pokazali različitosti i sličnosti koje postoje među nama i koje su naše pravo bogatstvo.​

Veselimo se nastavku naših druženja koja su za sve nas pravi blagoslov!