FESTIVAL MATEMATIKE
Autor: Darija Mikić, 9. 5. 2023.

Nakon dvogodišnje pandemijske stanke i prošlogodišnjeg online Festivala, 5. svibnja 2023. održali smo sedmi Festival matematike Brodsko-posavske županije. Organizatori su učitelji matematike naše škole i OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Starog Petrovog Sela. Festival se održao u Starom Petrovom Selu, a sudjelovalo je oko 130 učenika i njihovih mentora iz OŠ „Vladimir Nazor“, Adžamovci, OŠ „Matija Antun Relković“, Davor, OŠ Ante Starčevića, Rešetari, OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo, OŠ „Ivan Meštrović“, Vrpolje, OŠ Vladimir Nazor, Slavonski Brod i OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“, Slavonski Brod.

Zadatke su pripremili učitelji, a cilj je bio približiti matematiku učenicima te potaknuti međusobnu suradnju, kako učenika, tako i njihovih učitelja. Natjecanje se odvijalo kao ekipno i individualno. Ekipe „56“ činili su učenici petog i šestog razreda, a ekipe „78“ učenici sedmog i osmog razreda. Ekipno natjecanje trajalo je 90 minuta i sadržavalo je 45 zadataka, a individualno 60 minuta uz rješavanje 30 zadataka.  Svaki je zadatak imao ponuđene odgovore. Točan odgovor nosio je 6 bodova, netočan 0 bodova, a zadatak bez odgovora 2 boda. Time nitko nije imao, objavom rezultata, mali broj bodova natjecanja.

Rezultati natjecanja:

Ekipno „56“

1.mjesto: ekipa Kanye West, OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška (B.U., I.B., M.J., J.B)

2.mjesto: ekipa Somacucu,  OŠ Vladimir Nazor, Slavonski Brod (L.C., E.S., M.M., B.Č.)

3. mjesto ekipa Ćevapčići, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška (Petra Masnica, Marko Glavač, Luna Gelenčir i Dora Orešković)

Ekipno „78“

1. mjesto: ekipa Otorinolaringologija, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška (Dorijan Živković, Roko Medved, Nikola Lovrić i Benjamin Strmotić)
  2. mjesto: ekipa Omega, OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška (M.M., D.B., T.Š., E.P.)
  3. mjesto: ekipa Fizičari, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška, (Ema Bušić, Ivona Tančak, Petar Barišić i David Salković)
  1. mjesto: ekipa Matematičari, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška (Leo Poturica, Tatjana Basarić, Petar Orešković i Leon Petrić)

Osim izvrsnih ekipnih rezultata, naši su učenici postigli i izvrsne rezultate u individualnim natjecanjima i to:

5. razred: 1. mjesto - Dora Orešković (mentor: Sven Lazić)

6. razred: 2. mjesto - Luna Gelenčir (mentor: Darija Mikić)

4. mjesto – Marko Glavač  (mentor: Darija Mikić)

7. razred: 1. mjesto – Roko Medved (mentor: Tanja Špehar)

3. mjesto – David Salković (mentor: Tanja Špehar)

4. mjesto – Leon Poturica (mentor: Darija Mikić)

8. razred: 1. mjesto – Nikola Lovrić (mentor: Tanja Špehar)

2. mjesto – Ivona Tančak (mentor: Tanja Špehar)

3. mjesto – Ema Bušić (mentor: Tanja Špehar)

4. mjesto - Petar Barišić  (mentor: Tanja Špehar)

Najveće iznenađenje i radost izazvala je E.S., učenica 5. razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo, koja dolazi iz Ukrajine, a nisu ju ni problemi hrvatskog jezika spriječili da na našem Festivalu matematike osvoji izvanredno treće mjesto u kategoriji individualnog natjecanja učenika petih razreda.

Hvala domaćinima, učenicima i učiteljima OŠ Ivana Gorana Kovačića na uvodnoj priredbi i pomoći u provođenju Festivala,  Izdavačkoj kući „Alfa“ na prigodnim poklonima za svakog učenika i učitelja te knjigama kao nagradama za najuspješnije. Posebno hvala načelniku Općine Staro Petrovo Selo na medaljama koje su okitile najbolje učenike Festivala i Soboslikarskom obrtu „Spektar“ iz Rešetara, vlasnik Goran Stokić, na doniranim majicama te Ivi Sertić Samac zaduženoj za printanje natpisa na njima.

Veliko hvala svim učiteljima mentorima i knjižničarki Snježani Jureković na pomoći pri ispravljanju učeničkih radova i provođenju Festivala matematike.

Vidimo se iduće godine na osmom Festivalu matematike!

Organizacijski odbor: Zdenka Kuštrin i Darija Mikić