KNJIŽEVNA VEČER „VUKOVARSKI MEMENTO“
Autor: Bernardica Domorad, 19. 11. 2023.

18. studenoga obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Kako bismo obilježili taj dan, u našoj je školi u petak 17. studenoga u 18 sati održana Književna večer „Vukovarski memento“ koju su pripremili učenici 6. i 8. r. pod vodstvom učitelja povijesti Josipa Salopeka i učiteljica hrvatskog jezika Bernardice Domorad i Marije Somek.

Učenik Frano Lovrić (8.d) podsjetio je na važnost obilježavanja Dana sjećanja, a zatim je uslijedilo čitanje domoljubne poezije:

Željka Mitrović Jurić, Ne dirajte mi ravnicu (Marta Krilj, 6.c)
Željka Mitrović Jurić, Zastani (Ika Peša, 8.c)
Bogdan Mesinger, Vukovar (Mona Baković, 8.b)
Ljerka Car Matutinović, TU JE NEKAD BIO GRAD (Juran Andrijanić, 6.a)
Tomislav Domović, Pismo poginulog ratnika (Jan Janković, 8.c)
Tin Kolumbić, Vukovar (Matej Radanović, 8.c)
Martina Baričević, Vukovarsko srce (Anja Adžić, 6.c)
Željka Mitrović Jurić, Zapjevaj grade (Karla Ninković, 6.b)

U duhu sjećanja na žrtve Domovinskog rata, među kojima je bio velik broj nevine djece, učenik Sebastian Vuković (6.a) pročitao je dijelove „Priča iz Vukovara“ vukovarskog novinara Siniše Glavaševića kao podsjetnik na besmisao rata i nepravedno uskraćivanje najljepšega razdoblja života – djetinjstva.

Književna je večer obogaćena instrumentalnom pratnjom: Frano Lovrić (8.d) izveo je Beethowenovu Mjesečevu sonatu, dok je Mateo Ćorković (8.b) prigodno odsvirao Ne dirajte mi ravnicu i Vukovar, Vukovar.

Paljenjem svijeća i minutom šutnje simbolično smo odali počast stradalima i njihovim obiteljima u znak zahvalnosti za slobodu koju uživamo zahvaljujući njihovoj žrtvi.

(…) ima gradova

koji će se iz pepela ponovno roditi

ima gradova

koje će ljubav i hrabrost

osloboditi.

Ima jedan grad

koji je hrabrošću nadmašio sebe

i sve naše snove

zbog njega se sloboda

Vukovar zove.

(Tin Kolumbić, Vukovar 1991.)

Tekst: Bernardica Domorad, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti

Fotografije: Sanela Jurić, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti; Bernardica Domorad, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti

Literarni i likovni radovi: učenici 3.c (učiteljica Ivana Šokić), učenici 3.d (učiteljica Romana Mazulović Šeba), učenici 4.c (učiteljica Ivana Marković), učenici 7.r. (učitelj povijesti Josip Salopek), učenici 6.a i 8.b (učiteljica hrvatskog jezika Bernardica Domorad), učenici 8.r. (učiteljica likovne kulture Verena Matijašević Biro), učenici 8.c i 8.d (učiteljica hrvatskog jezika Marija Somek)

Tehnička podrška: knjižničar Vedran Šperanda, učitelj glazbene kulture Dragan Starivlah