Obilježen Dan sigurnijeg interneta
Autor: Vedran Šperanda, 8. 2. 2024.

Dan sigurnijeg interneta svake se godine obilježava drugog dana u drugom tjednu veljače s ciljem podizanja svijesti o sigurnosnim problemima na internetu te promicanja sigurnije i odgovornije uporabe interneta među djecom i mladima. Ove se godine Dan sigurnijeg interneta obilježavao 6. veljače pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet“.

U našoj se školi Dan sigurnijeg interneta obilježavao tijekom cijelog tjedna pod satima Hrvatskog jezika i satima razrednika, u razrednoj i predmetnoj nastavi, a navedene su neke od njih.

Učenici 6.a i 6.b razreda su na satu Hrvatskog jezika sa nastavnicom Bernardicom Domorad sudjelovali u aktivnosti „Suradnjom do uspjeha“. Cilj je aktivnosti bio prepoznati i raspraviti o informacijama koje nije poželjno dijeliti u svijetu videoigara te o neprimjerenom ponašanju tijekom igranja i njihovim posljedicama. Aktivnost je zahtijevala aktivnu suradnju među članovima skupine i donošenje zajedničkih odluka o kojima je ovisio uspjeh cijele skupine, a pokazalo se da u određenim trenucima to i nije bilo lako ostvariti. Na kraju dvosata predstavljeni su im digitalni posteri s korisnim savjetima za sigurno „gejmanje“ koje su izradili polaznici Medijske skupine Mia Karlovčan (6.a), Emanuel Mikolčević (6.b) i Luka Volarić (6.b).

Učenici 3.d i 4.c razreda su na satima razrednika sa knjižničarom Vedranom Šperandom sudjelovali u aktivnosti „Balansiram“.  Cilj aktivnosti je bio pronalaženje alternativnih aktivnosti za provođenje slobodnog vremena kako bi ga stavili u zdraviju ravnotežu u odnosu na vrijeme koje se potroši na igranje videoigara. Učenici su osvijestili vrijeme koje potroše na videoigre te utjecaj pozitivnih i negativnih osjećaja koje doživljavaju tijekom igranja.​ Na kraju su na jednu strane vage naveli i nacrtali aktivnosti koje ih uveseljavaju i opuštaju, a koje bi mogle zamijeniti vrijeme utrošeno na igranje videoigara.

Tekst: Bernardica Domorad, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti i Vedran Šperanda, školski knjižničar

Foto: Bernardica Domorad, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti i Vedran Šperanda, školski knjižničar